Ecologi - iniciatíva, ktorá zachraňuje planétu

Kupovať kvalitné produkty a nákupom podporiť ekologické projekty je win-win pre obe strany, pre vás aj životné prostredie. V tomto článku vám predstavíme neziskovú organizáciu Ecologi, s ktorou spolupracujú značky Lund London a NEON KACTUS.

Ekológia je dnes horúca téma a určite neobišla ani vás. Naša planéta je v naozaj ohrozenom stave a každý malý krôčik a voľba môžu dopomôcť k jej záchrane. Ecologi je geniálny projekt, s ktorým spolupracuje veľké množstvo značiek, ale aj jednotlivcov. Vďaka tejto pomoci Ecologi podporuje projekty po celom svete, ktoré výrazne pomáhajú k riešeniu klimatickej krízy.

 ecologi

Príbeh iniciatívy Ecologi

Iniciatíva bola pôvodne založená skupinou environmentalistov v Bristole v Spojenom kráľovstve. Všetko sa začalo v roku 2019, keď Elliot ráno išiel do práce. Kupoval si kávu rovnako ako každé ráno a položil si otázku: Koľko opatrení v oblasti klímy by som mohol financovať z peňazí za kávu? Odpoveď ho priviedla k odhaleniu - drobné naviac, ktoré majú miliardy z nás by mohli nielen významne prispieť k zlepšeniu klimatickej krízy, ale jedného dňa by mohli predstavovať aj zníženie polovice svetových emisií. Ecologi verí, že na tejto planéte žijú miliardy ľudí, ktorým nie je jedno, v akom stave je naša planéta.

Ecologi investuje získané peniaze do naozaj širokého spektra projektov, ktoré si môžete prehliadnuť na ich webe. Tieto projekty preukázateľne znižujú emisie skleníkových plynov. Až  85 %  peňazí ide priamo do financovania projektov na záchranu planéty. Na svojej stránke uverejňujú štatistiky jednotlivých spoločností, kde si môžete pozrieť presný počet stromov, ktoré boli vďaka pomoci konkrétnej spoločnosti vysadené.

 

 ecologi graf

Tu je zoznam niekoľkých projektov:

  • Zalesňovanie Madagaskaru
  • Výsadba lesných záhrad v Ugande
  • Ochrana nížinných rašelinových lesov v Indonézii
  • Výroba obnoviteľnej veternej energie v Bulharsku
  • Výroba energie zo skládkového plynu v Turecku
  • Obnova lesov v Keni
  • Ochrana starých dažďových pralesov v Peru
  • Premena skládkového plynu na energiu v severnom Turecku
  • Ochrana lesov v severnom Zimbabwe

 

Ako projekt funguje?

Iniciatíva Ecologi spolupracuje s rôznymi spoločnosťami, napríklad aj so značkami Lund London  a NEON KACTUS , ktoré môžete nájsť v našej ponuke. Pri každom zakúpení produktu týchto značiek putujú percentá z predaja priamo na pomoc iniciatíve Ecologi, ktorá následne vysadí jeden strom. Napríklad značke Lund London sa podarilo za prvých 6 mesiacov so spoluprácou Ecologi vysadiť 898 stromov.

 

Prečo toľko mangrovníkov?

Väčšina stromov, ktoré Ecologi vysadí sú práve mangrovníky. Má to však svoje opodstatnenie, mangové porasty zachytávajú uhlík dvakrát až štyrikrát rýchlejšie ako tropické lesy. Mangrovy sú tiež kľúčovou súčasťou pobrežných ekosystémov a sú známe celým radom ekosystémových služieb vrátane ochrany pred búrkami a cunami.

strom mangrovník

Ako sa zabraňuje výrubu novovysadených stromov?

Ecologi starostlivo spolupracuje so štátnou správou, aby zabezpečili písomné dohody, v ktorých sú miesta obnovy označené ako chránené na dobu neurčitú. Na výsadbu stromov najímajú miestnych dedinčanov, čím zároveň zmierňujú extrémnu chudobu v danej komunite. Dedinčania majú vďaka tomu ekonomickú motiváciu na zabezpečenie správneho fungovania projektu a zároveň majú pocit "vlastníctva" obnoveného lesa, a vďaka tomu ho starostlivo chránia. Minimálne 10 % stromov, ktoré sa majú vysadiť, tvoria druhy určené na zabezpečenie potravín. Iniciatíva robí všetko pre to, aby si dedinčania zamilovali svoj les. Ecologi taktiež dodáva dedinčanom alternatívne zdroje paliva, čím sa znižuje alebo odstraňuje ich závislosť od dreveného uhlia. V rámci pracovnej sily zamestnávajú aj lesných strážcov.

 

Vďaka vašej pomoci sme spoločne prispeli k ochrane planéty a za rok 2021 sa nám podarilo vysadiť až 917 stromov. Navyše ste kúpou produktov zabránili aj zbytočnému používaniu jednorazových plastov. Ak si napríklad kúpite znovupoužiteľnú fľašku , namiesto toho, aby ste si každý deň kúpili plastovú fľašu v obchode, ušetríte tým 365 plastových fliaš ročne. V malých krokoch sa v skutočnosti skrýva veľká zmena a na každej našej voľbe záleží.

 

 

Zdroje: https://ecologi.com/

Autor: Barbora Kňazovčíková

Späť do obchodu