Binchotan - čierne uhlie s hodnotou zlata

Binchotan - tradičný japonský spôsob filtrácie vody aktívnym dreveným uhlím. 

V Japonsku sa už viac ako 300 rokov na úpravu pitnej vody používa drevené uhlie nazývané Binchotan pre svoje jedinečné schopnosti:

  • mäkčiť vodu,
  • pridávať do nej prospešné minerály,
  • vyrovnávať jej pH,
  • a absorbovať z nej nežiaduce chute a pachy.

Binchotan je pomenovaný po svojom tvorcovi, Binchuya Chozaemonovi, ktorý v Tanabe (v 17. storočí v období Edo, v provincii Wakayama) inovoval existujúcu technológiu tým, že drevené uhlie na záver dlhého procesu pálenia pri nízkych teplotách vystavil v milieri vysokým teplotám.

Výsledný produkt - binchotan - je takmer 100% uhlík. Je ťažšie ako bežné drevené uhlie, má hladký pevný povrch a pri náraze kovovo zvoní (používa sa aj pri výrobe hudobných nástrojov). Po vybratí z miliera sa jeho povrch pokrýva práškom zo zmesi zeminy, piesku a popola, ktorý mu prepožičal charakteristickú bielu farbu a tým aj druhé známe meno – hakutan – „biele uhlie“.

 bichotan - čierne uhlie

Binchotan a jeho využitie

Binchotan má vynikajúce absorpčné schopnosti. Porézny povrch je tvorený malými dutinami orientovanými v mnohých smeroch. Plocha dutín jedného gramu binchotanu má rozlohu presahujúcu 500m2. K absorpcii dochádza priťahovanie kladne nabitých iónov nečistôt a ich zachytávaním v poréznych štruktúrach. Počas celého procesu sa z binchotanu zároveň uvoľňujú prospešné minerály (vápnik, železo, horčík) späť do vody. To zlepšuje jej chuť a navyše má pozitívny vplyv na zdravie.

Binchotan čistí a zvyšuje kvalitu bežnej kohútikovej vody. Pôsobenie binchotanu sa prejaví už po 1 hodine. Ideálny čas filtrácie binchotanom je 8 hodín. Najlepšie teda nádobu s vodou a binchotanovou tyčinkou vložte cez noc do chladničky a ráno ochutnajte!

fľaša na vodu s binchotanom
Životnos
ť Binchotanu 

Ak plníte fľašu alebo karafu s binchotánom raz denne, vydrží účinok aktívneho uhlia po dobu 3 mesiacov. Následne tyčinku 10 minút povarte vo vode a po vybratí ponechajte vyschnúť na slnku. Životnosť tyčinky tak predĺžite o ďalšie 3 mesiace.
Po 6-mesačnom použití vo funkcii vodného filtra môžete tyčinku rozlámať do zeminy k izbovým rastlinám (doplní živiny).

Porézny povrch aj po šiestich mesiacoch funguje aj ako dezodorant - použitým binchotanom môžete odstraňovať zápach:

  • v podstielke pre mačky,
  • v koši na bielizeň,
  • nádobe na plienky alebo v topánkach.
  • Ak umiestnite použitý binchotan do skrine, bude absorbovať vzdušnú vlhkosť.

Nikdy však binchotan nečistite mydlom ani saponátom. Takisto pri čistení nádoby pred samotným úkonom binchotan vyberte, aby sa nedostal do styku s mydlom alebo saponátom a nezničili sa tak jeho prírodné účinky.

 

Fľaše na vodu s Binchotanom

Ako na jednoduché využitie všetkých účinkov, ktoré Binchotan ponúka? Jednoducho. Binchotan je vhodné používať najmä s pitnou vodou s vodovodného kohútika. Zaobstarajte si samotné tyčinky Binchotanu - aktívneho čierneho uhlia, ktorý môžete využívať s akoukoľvek sklenenou nádobou. Pokiaľ chcete mať takto obohatenú vodu stále so sebou odporúčame si zaobstarať priamo fľaše na vodu s Binchotanom. Takto budete mať svoj pitný režim stále pod kontrolou.

fľaše na vodu s binchotanom

Zdroje:

https://www.nourishedlife.com.au/article/73873/what-binchotan-charcoal.html

https://knifewear.com/blogs/articles/binchotan-charcoal-how-it-is-made-and-why-it-is-awesome

Späť do obchodu