Binchotan - čierne uhlie s hodnotou zlata

Binchotan - tradičný japonský spôsob filtrácie vody aktívnym dreveným uhlím. 

V Japonsku sa už viac ako 300 rokov na úpravu pitnej vody používa drevené uhlie nazývané Binchotan pre svoje jedinečné schopnosti:

  • mäkčiť vodu,
  • pridávať do nej prospešné minerály,
  • vyrovnávať jej pH,
  • a absorbovať z nej nežiaduce chute a pachy.

Binchotan je pomenovaný po svojom tvorcovi, Binchuya Chozaemonovi, ktorý v Tanabe (v 17. storočí v období Edo, v provincii Wakayama) inovoval existujúcu technológiu tým, že drevené uhlie na záver dlhého procesu pálenia pri nízkych teplotách vystavil v milieri vysokým teplotám.

Výsledný produkt - binchotan - je takmer 100% uhlík. Je ťažšie ako bežné drevené uhlie, má hladký pevný povrch a pri náraze kovovo zvoní (používa sa aj pri výrobe hudobných nástrojov). Po vybratí z miliera sa jeho povrch pokrýva práškom zo zmesi zeminy, piesku a popola, ktorý mu prepožičal charakteristickú bielu farbu a tým aj druhé známe meno – hakutan – „biele uhlie“.

 bichotan - čierne uhlie

Binchotan a jeho využitie

Binchotan má vynikajúce absorpčné schopnosti. Porézny povrch je tvorený malými dutinami orientovanými v mnohých smeroch. Plocha dutín jedného gramu binchotanu má rozlohu presahujúcu 500m2. K absorpcii dochádza priťahovanie kladne nabitých iónov nečistôt a ich zachytávaním v poréznych štruktúrach. Počas celého procesu sa z binchotanu zároveň uvoľňujú prospešné minerály (vápnik, železo, horčík) späť do vody. To zlepšuje jej chuť a navyše má pozitívny vplyv na zdravie.

Binchotan čistí a zvyšuje kvalitu bežnej kohútikovej vody. Pôsobenie binchotanu sa prejaví už po 1 hodine. Ideálny čas filtrácie binchotanom je 8 hodín. Najlepšie teda nádobu s vodou a binchotanovou tyčinkou vložte cez noc do chladničky a ráno ochutnajte!

fľaša na vodu s binchotanom
Životnos
ť Binchotanu 

Ak plníte fľašu alebo karafu s binchotánom raz denne, vydrží účinok aktívneho uhlia po dobu 3 mesiacov. Následne tyčinku 10 minút povarte vo vode a po vybratí ponechajte vyschnúť na slnku. Životnosť tyčinky tak predĺžite o ďalšie 3 mesiace.
Po 6-mesačnom použití vo funkcii vodného filtra môžete tyčinku rozlámať do zeminy k izbovým rastlinám (doplní živiny).

Porézny povrch aj po šiestich mesiacoch funguje aj ako dezodorant - použitým binchotanom môžete odstraňovať zápach:

  • v podstielke pre mačky,
  • v koši na bielizeň,
  • nádobe na plienky alebo v topánkach.
  • Ak umiestnite použitý binchotan do skrine, bude absorbovať vzdušnú vlhkosť.

Nikdy však binchotan nečistite mydlom ani saponátom. Takisto pri čistení nádoby pred samotným úkonom binchotan vyberte, aby sa nedostal do styku s mydlom alebo saponátom a nezničili sa tak jeho prírodné účinky.

 

Fľaše na vodu s Binchotanom

Ako na jednoduché využitie všetkých účinkov, ktoré Binchotan ponúka? Jednoducho. Binchotan je vhodné používať najmä s pitnou vodou s vodovodného kohútika. Zaobstarajte si samotné tyčinky Binchotanu - aktívneho čierneho uhlia, ktorý môžete využívať s akoukoľvek sklenenou nádobou. Pokiaľ chcete mať takto obohatenú vodu stále so sebou odporúčame si zaobstarať priamo fľaše na vodu s Binchotanom. Takto budete mať svoj pitný režim stále pod kontrolou.

fľaše na vodu s binchotanom

Zdroje:

https://www.nourishedlife.com.au/article/73873/what-binchotan-charcoal.html

https://knifewear.com/blogs/articles/binchotan-charcoal-how-it-is-made-and-why-it-is-awesome

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie