Vplyv jednorázových plastov na životné prostredie

               Dennodenne sme konfrontovaní s množstvom jednorazového odpadu, ktorý tvoríme my sami. Nechcem paušalizovať, ale vo väčšine prípadov ide o našu pohodlnosť, komfort, ktorý nás prijme k uchýleniu sa o jednoduchšiu alternatívu.

               Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že jednoduchosť v tomto prípade predstavuje masívne znečisťovanie prostredia a vytváranie enormných negatívnych dopadov na naše životné prostredie?

Plasty sú hrozbou

               Pri samotnej výrobe plastov sa zužitkuje obrovské množstvo fosílnych palív, čo neblaho vplýva na samotné životné prostredie, ako aj zmenu klímy. Zníženie hospodárskej činnosti zapríčinilo prudký pokles svetových cien ropy. Čo z toho vyplýva? Pre výrobcov je lacnejšie vyrábať plastové výrobky z pôvodných fosílnych materiálov, ako by mali používať recyklované plastové materiály. Ak tento „trend“ bude takýmto tempom naďalej pokračovať, do roku 2050 výroba plastov bude tvoriť 20% z celosvetového využívania ropy. Šlo by o markantný nárast, dnes je to (len) 7%.

Pandémia a plasty

               Pandémia koronavírusu zmenila rôzne aspekty života. Okrem iného sme začali prílišne využívať jednorazové nádoby na jedlo. Zmenila sa výroba, ako aj spotreba plastových výrobkov, ktorými neustále plytváme.

               Navýšil sa aj celkový online predaj, s ktorým sa automaticky spája aj zvýšená produkcia plastových obalov. Komplexne možno sumarizovať, že všetky tieto fakty môžu viesť k zmareniu úsilia Európskej únie o redukciu znečistenia spôsobeného plastami. Nad prechodom na udržateľnejší systém plastov visí ešte väčší otáznik.

Nakupujme ekologicky a udržateľne

               Snažme sa pri nakupovaní myslieť ekologicky. Nekupujme veci, ktoré po použití vyhodíme hneď do koša (komunálneho odpadu), v lepšom prípade vyseparujeme do plastu či kovu. Kúpme si výrobok, za ktorý si priplatíme, ale v časovom horizonte používania sa nám suma vráti. A nielen to, chránime životné prostredie, dávame svetu najavo, že nám život naše planéty nie je ukradnutý. Stačí jedna sklenená fľaša, ktorá poslúži roky namiesto stoviek plastových; plátenná taška, ktorá nahradí tisícky jednorázových plastových; nahraďme jednorazové poháre na kávu či čaj eko hrnčekom alebo eko termoskou. Zabudnime viac na jednorazové plastové slamky; zaobstarajme si nerezové slamky, ktoré okrem efektívnosti a ekologickosti pôsobia aj štýlovo a dajú sa ľahko umyť. Možnosti ako byť ohľaduplní k prírode je mnoho, stačí len vôľa a chuť konať, neskončiť pri slovách, ktoré problémy neriešia. Použiješ dnes namiesto mikroténového sáčku v obchode vlastné vrecúško?

Autor: Zuzana Wagnerová

 

použité zdroje:

https://www.enviroportal.sk/clanok/plastove-vyrobky-predstavuju-coraz-vacsi-environmentalny-a-klimaticky-problem

Späť do obchodu