Čo znamená BPA?
Možno si sa už stretol so skratkou BPA, avšak, nič ti to nehovorilo alebo si len nemal dôvod bližšie analyzovať, o čo ide. Určite ťa nepotešíme. Skratkou BPA sa označuje bisfenol A – ide o chemickú látku, ktorá je zosyntetizovaná kondenzáciou fenolu s acetónom. Patrí k ftalátom a je využívaná pri výrobe PVC plastov a obalov, kde ovplyvňuje ich pevnosť. BPA tvorí súčasť tzv. tvrdých plastov – polykarbonátov (stretneš sa s označením 7 alebo PC v recyklačnom trojuholníku).
Kde sa stretneš s polykarbonátovými plastami?
Najčastejšie ich nájdeš v plastových opakovane použiteľných fľašiach, dojčenských fľašiach, pouličných svietidlách, kuchynských nádobách, uzatvárateľných boxoch, nádobách vhodných do mikrovlnnej rúry, v slnečných okuliaroch, súčastiach elektrických a elektronických zriadení, kontajneroch na vodu atď.
BPA a jej účinky
Vedeli ste, že BPA v obaloch nie je „zapečatený“? Pýtate sa, čo to pre nás v praxi znamená? Keďže je „voľnou“ súčasťou obalu, uvoľňuje sa do ovzdušia, potravín, ako aj ďalších materiálov či tkanív, s ktorými sa dostáva do bezprostredného kontaktu. Pri zvýšenej teplote sa miera šírenia násobí. Určite sa ti už stalo, že si si do prázdnej fľaše, ktorú si si nechal po vypití nápoja, nalial horúci čaj. Odporúčame to viackrát neopakovať, keďže nič horšie si už asi spraviť ani nemohol.
Ak sa ti v tele nahromadí prílišné množstvo ftalátov, môžu ti zapríčiniť rôzne zdravotné ťažkosti (či už hovoríme o hormonálnej alebo bunkovej úrovni, ako napríklad: premeny vývoja plodu u tehotných žien, poruchy srdca, vznik karcinómov, reprodukčné problémy u mužov, vývojové vady mozgu, hyperaktivita, obezita, oslabená imunita a iné).
Výsledky výskumu desia
Vedci z Centers for Disease Control and Prevention uskutočnili v rokoch 2003 – 2004 výskum, v ktorom sa zamerali na zistenie prítomnosti BPA v moči. Výsledky hovoria za všetko: v moči takmer všetkých z 2757 účastníkov v rôznom veku bola potvrdená prítomnosť tejto látky.
Skúste alternatívu
Ak sa chceš pred touto nepriaznivou a zdraviu škodlivou chémiou naozaj chrániť, určite máš viaceré možnosti. Jednou z nich je nakupovať v bezobalových obchodoch, ktoré sa stávajú čoraz väčším hitom aj na Slovensku.
Pri uskladnení potravín preferuj radšej sklenené, keramické, hliníkové alebo nerezové obaly s ochrannou vrstvou. Ak už ale používaš plasty, hľadaj také, ktoré sú vyrobené z polyetylénu (HDPE alebo LDPE) alebo polypropylénu (PP). Takéto produkty sú označené ako BPA free.
Ďalšou podstatnou radou je nezohrievať potraviny v plastových nádobách, keďže práve vtedy sa výrazne uvoľňujú škodlivé látky. V databáze https://www.ewg.org/foodscores/content/bpa_bombshell_industry_database/, ktorú vytvorila pracovná skupina venujúca sa životnému prostrediu, nájdeš cca 16 000 potravín a nápojov, ktoré sú zabalené v materiáloch, ktoré môžu obsahovať nepriaznivé chemikálie.
Pretože nám záleží na zdraví našich zákazníkov, na našom e-shope MyBottle.sk nájdete len BPA free produkty. Vyberte si z našej širokej ponuky.
Autor článku: Zuzana Wagnerová
Zdroj:
https://www.startitup.sk/plastove-bpa-free-flase-nie-su-vobec-take-bezpecne-ako-si-myslis/