Poznáte príbeh fľaše?

Sklenené a plastové fľaše na vodu sú pre nás v dnešnom svete úplnou samozrejmosťou. Používame ich denne a iba ťažko si dokážeme predstaviť život bez nich. Nie je to však tak dávno, kedy sa na uchovávanie nápojov používali keramické a hlinené nádoby. Tieto nádoby neboli len na uchovávanie nápojov, ale boli často zdobené symbolmi a obrázkami a používané na propagáciu obchodníkov a remeselníkov, ako je podrobne opísané v tomto článku o reklamných predmetoch v staroveku. Príbehy rôznych predmetov sú naozaj zaujímavé a výnimkou nie je ani taká obyčajne neobyčajná fľaša. Poďme sa o nej dozvedieť trochu viac.

 

Ako sa začalo vyrábať sklo

Na to, aby vznikla prvá fľaša museli ľudia najskôr vymyslieť, ako budú vyrábať sklo. Prvýkrát ľudia začali experimentovať s výrobou skla približne 7000 rokov pred naším letopočtom. Dialo sa to v Mezopotámií, kde majstri remeselníci začali vytvárať základné formy skla z piesku. Forma takéhoto skla však bola veľmi obmedzená, pretože bolo pre ľudí náročné udržiavať vysokú teplotu na roztavenie piesku.

Až do polovice 19. storočia nebolo zvyčajné používať sklo na výrobu nádob ako sú fľaše. Dovtedy sa na skladovanie používali hlinené a keramické fľaše, prípadne nádoby z kože.

 hlinená nádoba na vodu

 

Prvé využitie sklenených fliaš

Zo starých dokumentov vyplýva, že najväčším a najrozmanitejším druhom sklenených fliaš boli najskôr fľaše na lieky. V období pred vynálezom elektrického svetla sa vyskytlo mnoho prípadov, kedy niekto potreboval užiť liek, no vybral si nesprávnu fľašu a otrávil sa. Fľaše boli označené iba vystúpenými písmenami na prednej strane. Toto označenie bolo veľmi jednoduché si pomýliť. Papierové etikety sa začali používať oveľa neskôr a slúžili najmä na propagáciu výrobku.

staré sklenené nádoby na lieky

Ako si získali fľaše svoju obľúbenosť?

Neskôr sa sklenené fľaše začali používať aj iným spôsobom. Jednu z prvých značiek, ktoré sa objavili na reštauračných stoloch určite veľmi dobre poznáte. Je ňou slávne Tabasco, pre ktoré bol charakteristický tvar fľaše s malým hrdlom. Týmto charakteristickým znakom si značka vybudovala jedinečnú identitu.

 tabasco prvá fľaša dizajn

Okolo roku 1880 sa výroba fliaš vo veľkom rozšírila a otvorilo sa niekoľko veľkých sklárskych závodov. Fľaše sa vyrábali na rôzne omáčky a iné jedlé výrobky a v tomto období sa sklenené fľaše stali aj bežnými nádobami používanými na konzervovanie potravín.

Neskôr sa používanie fliaš ešte viac rozrástlo najmä so zvýšenou obľúbenosťou sódových nápojov. Za výrazným nárastom používania sklenených fliaš stála najmä značka, ktorú všetci veľmi dobre poznáme. Asi žiadny nápoj si v histórií nezískal takú obľúbenosť ako Coca-Cola. Hlavným predajným faktorom výrobku bola práve fľaša, ktorá je dnes známa po celom svete.

V tej dobe zázrak, v dnešnej dobe postrach pre životné prostredie

V roku 1907 belgický chemik Leo Baekeland vynašiel prvý plne syntetický plast s názvom bakelit. Kto by si bol pomyslel, že tento v tej dobe zázračný materiál nám bude dnes spôsobovať toľko problémov. Plast si získal svoju obľúbenosť najmä vďaka tomu, že je mimoriadne lacný, odolný a môže byť najrôznejších tvarov, veľkostí a farieb. V 70. rokoch sa objavili prvé PET fľaše. Koncom 70. rokov sa začali používať vo veľkom, problém bol však s recykláciou tak veľkého množstva odpadu. Vznikali napríklad experimenty, ako opakovane použiteľné plastové fľaše, tieto pokusy však zlyhali kvôli nepohodlnosti. Odvtedy sa plastové fľaše stali najpopulárnejším nápojovým obalom. Spotrebitelia dnes kupujú neuveriteľných milión plastových fliaš za minútu. To je naozaj veľké množstvo odpadu pre našu planétu.

 Leo Baekeland otec plastov

 

Záver

Aký zaujímavý môže byť príbeh obyčajnej fľaše, predmetu, bez ktorého si dokážeme náš súčasný život len ťažko predstaviť. Chemik Leo Baekeland pravdepodobne vôbec netušil, aký problém spôsobí jeho vynález plastu. Plastové fľaše nám umožnili kúpiť si nápoj a obal jednoducho vyhodiť bez akýchkoľvek starostí s umývaním alebo zálohovaním. Takéto riešenie možno šetrí náš čas o pár sekúnd, ale určite nešetrí našu planétu. Uvedomelým riešením sú opätovne naplniteľné fľaše, ktoré môžeme používať niekoľko rokov. Týmto sa výrazne znižuje miera odpadu a taktiež šetríme naše peniaze, keďže si nekupujeme balené vody z obchodu. Mimochodom, vedeli ste, že pri zakúpení balenej vody platíte 90 % z ceny iba za obal? 

 

Autor: Barbora Kňazovčíková

Späť do obchodu