Pitný režim

O dôležitosti pitného režimu a dostatočného príjmu tekutín sa toho popísalo už naozaj dosť. Ale ruku na srdce. Naozaj pijeme dostatok tekutín, tak potrebných pre ľudský organizmus aj napriek všetkým informáciám, ktoré máme a neustálom zdôrazňovaní dôležitosti pitného režimu?

 

Pitný režim

Ľudský organizmus je jedinečný a unikátny. Preto potrebuje každý človek prijať rôzne množstvo tekutín, na zachovanie optimálnej funkcie všetkých jeho orgánov. Presný objem vody, ktorý potrebujete počas dňa prijať si viete ľahko vypočítať podľa svojej hmotnosti. Ak svoju hmotnosť vynásobíte počas leta 40-timi, alebo počas zimy 35-timi, dostanete množstvo vody v ml, ktoré by ste mali vypiť. Nesmieme zabudnúť, že do celkového množstva prijatých tekutín počas dňa sa nezapočítava mlieko, káva, alkohol, ani tekutina skonzumovaná vo forme polievky. Základom pitného režimu by mala byť čistá voda, no vhodné sú aj čaje. Dôležité je konzumovať kvalitnú vodu, ktorá hrá kľúčovú rolu pri výžive organizmu. Dôležité je eliminovať obsah fluoridu a brómu, ktoré sú silnými toxínmi pre náš organizmus a môžu spôsobiť napr. oslabenie funkcie štítnej žľazy.

 

Dôležitosť dodržiavania pitného režimu

Naše telo si tekutiny nedokáže vytvoriť samé, a tak je odkázané len na ich prísun z vonku. Navyše tým, že je ľudský organizmus prevažne tvorený vodou, jej nedostatočný prísun znáša veľmi ťažko. Nedostatok vody v organizme spôsobuje poruchy trávenia, bolesť hlavy, ukladanie tukov, podráždenosť, slabosť, únavu až závraty. 

 

Voda a chudnutie

Viete, že nedostatok tekutín napomáha k zvyšovaniu hmotnosti, spôsobuje zvýšenú tvorbu vrások a ochabovanie svalstva? Telo si totiž vodu zadržiava na „horšie časy", čím dochádza k zväčšovaniu buniek a v konečnom dôsledku vedie k nadváhe. 
Preto, ak je vaším cieľom schudnúť, je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Vaše trávenie sa zlepší tým, že sa urýchlia metabolické procesy v organizme. Telo nebude vodu zadržiavať, vďaka čomu sa postupne zbaví odpadových látok a toxínov. Ani tuky sa v rizikových partiách nebudú ukladať v takej miere, zvlášť, ak k pitnému režimu pridáte aj zdravú stravu a pohyb, ideálne pod dohľadom trénera, ktorý sa postará o bezpečný funkčný a kondičný tréning založený na dôkladnej diagnostike pohybového aparátu.

 

Netrpíte dehydratáciou?

Zistiť, či Vaše telo netrpí dehydratáciou je veľmi jednoduché. Ak pociťujete v priebehu dňa suchosť v ústach alebo smäd, napite sa, nie však veľa vody naraz, ale po dúškoch, kým pocit smädu nepominie. Počas pracovnej vyťaženosti a zhonu má však väčšina z nás tendenciu ignorovať signály tela, čo zbytočne vedie už k zdravotným ťažkostiam. Druhý spôsob je pozrieť sa do zrkadla na farbu jazyka. Ak je na ňom biely povlak, je to jeden zo signálov, že trpíte dlhodobým nedostatkom tekutín. Správny prijem tekutín je rovnako dôležitý ako príjem makroživín. Voda plní v organizme mnohé dôležité funkcie, rozvádza živiny po tele, odvádza metabolický odpad a plní aj termoregulačnú funkciu.

 

Ranný pohár

Máme pre vás malý tip. Vyskúšajte ranný života budič: pohár čistej alebo minerálnej vody po prebudení. Nielenže osvieži, preberie z driemot, ale aj zmobilizuje procesy látkovej premeny v organizme, vaše telo sa zobudí a naštartuje! Dôležité je konzumovať kvalitnú vodu, ktorá hrá kľúčovú rolu pri výžive organizmu. Dôležite je eliminovať obsah fluoridu a brómu, ktoré sú silnými toxínmi pre náš organizmus a môžu spôsobiť oslabenie funkcie štítnej žľazy. Taktiež veľmi dôležitým faktorom je vyhýbať sa nevhodným plastovým fľašiam, ktoré obsahujú nebezpečné chemikálie ako bisphenol a, ftaláty a pod.

 

Stačí tak málo

Dodržiavať pitné režimu je len otázkou zvyku. Pokúsme sa zahrnúť vodu do každodenného zoznamu povinností a spraviť pre seba niečo zdravé a užitočné, za čo sa nám náš organizmus odvďačí. Navyše s dizajnovými fľašami od mybottle.sk môže byť dodržiavanie pitného režimu aj štýlovou záležitosťou. Nezabúdajme, že ideálne je vypiť 2/3 denného príjmu tekutín do 15:00 popoludnia a 1/3 do večera. Pime na zdravie!

Späť do obchodu