Ako dlho trvá, kým sa jednorazová plastová fľaša rozloží v prírode?

Na nutnosť recyklácie odpadu upozorňuje množstvo svetových organizácií. Jedným z najväčších problémov súčasnosti je obrovské množstvo plastového odpadu, ktorého vznik má na svedomí neustála produkcia a používanie jednorazových plastových obalov a PET fliaš. Za akú dobu sa dokáže plast v prírode rozložiť a prečo je lepšie používať opakovane použiteľné fľaše?

 

Na skládke končia ročne miliardy plastových fliaš

Bohužiaľ, plastové fľaše končia nielen na skládkach, ale aj v oceáne. Vedci dokonca zistili, že až tretinu plastového odpadu v mori tvoria plastové fľaše. Vyplavovaním chemikálií znečisťujú plastové fľaše pôdu, vodu a znepríjemňujú život voľne žijúcim živočíchom. Plastové fľaše sú najbežnejším odpadom, ktorým znečisťujeme našu zem, a aj napriek snahám o recykláciu sa zatiaľ len malé percento fliaš recykluje. 

odpadová skládka plná jednorázových plastových fliaš

 

Ako dlho sa v prírode rozkladá jedna PET fľaša?

Doba rozloženia plastovej fľaše závisí od viacerých faktorov (klímy, zloženia plastu, atď.), zvyčajne však trvá 450 až 1 000 rokov, kým sa úplne rozloží. Nie nadarmo preto upozorňujú ochranári prírody na množstvo odpadkov v prírode a varujú pred ich vyhadzovaním.

Našťastie existuje možnosť recyklácie PET fliaš, prostredníctvom ktorej sa z recyklovaných materiálov vyrábajú nové plastové fľaše, obalové materiály, textilné vlákna, fólie, obaly na vajíčka, podložky, viazacie pásky či rôzne výplne. Vďaka recyklácii sa tak množstvo plastového odpadu výrazne znižuje. Aj napriek tomu, že súčasný zálohový systém PET fliaš a plechoviek, ktorý bol na Slovensku zavedený, je skvelou motiváciou pre recykláciu, nie každý plastové fľaše recykluje.

Treba si priznať, že neustále vytváranie plastového odpadu je globálny problém, ktorý sa týka aj menej rozvinutých krajín, kde sa zatiaľ recyklácia plastových obalov nerieši vôbec alebo len úplne minimálne. Najefektívnejším riešením by bolo úplne zbavenie sa jednorazových plastových fliaš, pretože aj ich výroba má negatívny dopad na životné prostredie. Ročne sa v továrňach vyrobia miliardy jednorazových PET fliaš, ktoré svojou výrobou znečisťujú ovzdušie, vody a prispievajú k zväčšovaniu skládok s plastovým odpadom.

ľudia vyhadzujúci jednorázové plasty do kontajnera

 

Opakovane použiteľná fľaša je skvelým riešením

Účinnou zbraňou v boji s nadmerným množstvom plastových fliaš je obmedzenie nakupovania balených vôd a PET fliaš. Obľúbený nápoj alebo čistú vodu so sebou môžete nosiť v opakovane použiteľnej fľaši, ktorú po použití stačí umyť a vydrží vám niekoľko rokov (v závislosti od materiálu fľaše).

Na našom e-shope MyBottle.sk nájdete bohatú ponuku opakovateľne použiteľných fliaš známych značiek, ktoré pri výrobe kladú dôraz nielen na dizajn, ale aj ekológiu. Dostupné sú nerezové, plastové i sklenené fľaše, vyberať si môžete aj z termosiek a filtračných fliaš. Nezabudli sme ani na deti, ktoré opakovateľne použiteľnú fľašu využijú do školy, na krúžky, či v lete do tábora. Využiť môžete aj zľavy na akciové produkty a fľaše na vodu kúpiť ešte výhodnejšie.

pár na káve v kaviarni s termohrnčekmi na kávu

Pokiaľ obľubujete na jesenné sychravé počasie teplý nápoj, ktorý vás dostatočne zahreje, odporúčame si zaobstarať kvalitnú termosku na čaj alebo termohrnček na kávu. 

 

Autor: Dáša Uhrinovská

Zdroje: 

https://raw-bottles.org/top-10-plastic-bottles-facts/

http://www.separujodpad.sk/index.php/samosprava/udalosti/267-vedeli-ste-ze.html

https://amikamoda.ru/sk/skolko-razlagaetsya-plastikovaya-butylka-v-zemle-chto.html

Landfill | Media Library | Integration and Application Network (umces.edu) 

 

Späť do obchodu