Voda a zaujímavosti, ktoré ste o nej nevedeli

14.5.2023

Väčšina z nás vníma vodu ako niečo obyčajné, čo síce potrebujeme k životu, ale inak jej nevenujeme zvýšenú pozornosť. Rozhodli sme sa pripraviť pre vás článok, v ktorom sme zhrnuli rôzne zaujímavosti nielen o vode, ale aj o dôležitosti pitného režimu.

 

Voda má niekoľko jedinečných vlastností

Už na škole sme sa učili, že voda je jediná látka na Zemi, ktorá sa prirodzene vyskytuje v troch formách, ako kvapalná, tuhá a plynná. Existuje však viacero ďalších zaujímavostí, ktoré nie sú úplne známe. Faktom je, že viac ako 90 % svetových zásob sladkej vody sa nachádza v Antarktíde, pričom väčšina vody, ktorá sa nachádza na zemskom povrchu je slaná alebo trvalo zamrznutá. Celkovo pokrýva voda až 70 % zemského povrchu a podľa odhadov až 85 % svetovej populácie žije v najsuchšej polovici zeme.

S rastúcou populáciou súvisí aj zvýšená spotreba vody, ktorá však rastie neúmerne rýchlo. Podľa výskumov vzrástla spotreba vody v minulom storočí dvakrát rýchlejšie ako rast populácie. Kvôli obrovskej spotrebe vody sa odhaduje, že do roku 2025 bude viac ako polovica ľudí žiť v krajinách s vysokým nedostatkom vody.

 

Zaujímavosti o vode v spojitosti s ľudským telom

Málokto vie, že až 70 % mozgu človeka tvorí voda. Celkovo naše telo tvorí 60 až 70 % vody, pričom napríklad pľúca tvorí až 90 % vody a v krv obsahuje približne 80% vody.

Voda taktiež reguluje teplotu ľudského tela, kvôli čomu sa často odporúča piť vodu pri horúčkach. Zároveň tiež voda prenáša živiny a kyslík do buniek, chráni kĺby, orgány a tkanivá a odstraňuje nepotrebné látky.

 

žena pije vodu z pohára

Zaujímavosti o vode na zamyslenie

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo ľad na vode pláva? Odpoveď je jednoduchá. Zamrznutá voda je o 9 % ľahšia ako voda, kvôli čomu ľad pláva na jej hladine.

Zaujímavá je aj výroba kávy, pretože v porovnaní s čajom je k jej výrobe potrebné až dvojnásobné množstvo vody.

Prekvapí vás aj spotreba vody u detí. Počas prvých 6 mesiacov života totiž deti spotrebujú sedemkrát viac vody na kilogram, ako je tomu u priemerného dospelého človeka.

 

Voda a pitný režim

Keďže pitná voda je nevyhnutná pre náš život, pripravili sme si pre vás aj niekoľko dôležitých informácií o pitnom režime. Čistá pitná voda je najlepšou voľbou na uhasenie smädu, neobsahuje žiadne farbivá, cukry, kofeín, chinín alebo sorbitol, ktoré škodia nášmu telu, vďaka čomu pitie čistej vody nezaťažuje organizmus. Obľúbené sladené nápoje obsahujú veľa cukru, ktorý spomaľuje vstrebávanie vody a odníma telu tekutiny na spracovanie.

S pitím vody to však netreba preháňať, pretože pitie vody v príliš veľkom množstve môže byť z dôvodu intoxikácie až smrteľné. Taktiež si treba dávať pozor na nízky príjem vody, ktorý môže spôsobiť dehydratáciu. Aby vaše telo fungovalo správne, stanovené je odporúčané množstvo vody, ktoré by mal človek počas dňa prijať. U mužov je to 3,6 litra a už žien 2,7 litra tekutín, ktoré by mali prijať z nápojov a potravín.

 

voda kvapkajúca

Objavte znovu použiteľné fľaše na vodu MyBottle

Vedeli ste, že s dodržiavaním pitného režimu vám môže pomôcť aj znovu použiteľná fľaša na vodu? Tento fakt zatiaľ nie je vedecký dokázaný, ale viacero spotrebiteľov priznalo, že akonáhle začali používať vlastnú fľašu na vodu, ich príjem tekutín sa zvýšil.

Dôvody prečo tomu tak je sú rôzne. Zvyčajne zvýšený príjem tekutín súvisí najmä s prípravou obľúbených nápojov presne podľa vašich predstáv. Dôvodom je taktiež fakt, že fľašu na vodu so sebou môžete nosiť všade, takže sa nemusíte spoliehať na kúpu balenej vody z obchodu a napijete sa vždy, keď máte chuť.

Objavte celú ponuku fliaš na vodu na našom e-shope MyBottle a vyberajte si z rôznych materiálov a dizajnov.


hydrovaky platypus

 

Autor: Dáša Uherková 

Zdroje: 

https://stopavody.sazp.sk/zaujimavosti-o-vode/pitna-voda-v-skratke.html

https://www.aquamaster.ca/blog/item/15-amazing-facts-about-water

https://pvpsas.sk/zaujimavosti-o-vode/?fbclid=IwAR2pIooEIky9r6dmHdejLA3qruh31WoK_WjepeDwXhTYWS0f-6Je7njX3Uk

 

Späť do obchodu