Čo by nemalo chýbať na cestách ekologickému cestovateľovi?

Či už sa chystáte na dlhú cestu s batohom, krátky výlet do prírody alebo na dovolenku, naše rady vám určite pomôžu. Vytvorili sme pre vás zoznam vecí, ktoré vám uľahčia cestovanie a zároveň vďaka nim zabránite zbytočnému a nadmernému používaniu plastov.

Opakovane použiteľné fľaše

Ekologická fľaša je na cestovanie nevyhnutnosťou číslo 1. Na cestovanie je vhodnejšie si vybrať plastovú alebo nerezovú fľašu namiesto sklenenej, ktorá je ťažšia. Našim odporúčaním pri výbere fľaše vhodnej na cestovanie je termofľaša, ktorá uchová váš nápoj osviežujúco chladný a zároveň zabráni orosovaniu. Ak cestujete do krajín s nižšou kvalitou vody, zaobstarajte si fľašu s uhlíkovým filtrom, ktorá odstráni z vody pach, chlór a organické nečistoty.

hjgjhghj

Slamky na opakované použitie

Radi pijete zo slamky, ale zároveň máte výčitky kvôli životnému prostrediu? Riešenie je jednoduché. Zbaľte si so sebou na cesty slamku na opakované použitie. Sú vyrobené z najrôznejších materiálov, ako je bambus, nerez, papier a dokonca už môžete nájsť na trhu aj slamky vyrobené z cestovín. Na rozdiel od jednorázových slamiek vám môže taká nerezová slamka vydržať pokojne aj celý život.

nerezová slamka lundlondon rainbow

Udržateľné tašky

Plastové fľaše a tašky sú jedným z najväčších zdrojov odpadu. Dohaduje sa, že ročne sa použije až 500 miliárd plastových tašiek na celom svete. Jedným z najjednoduchších riešení je zaobstarať si tašku na opakované použitie. Pri výbere siahnite po taškách z kvalitného, ekologického materiálu akým je napríklad organická bavlna. Na trhu je mnoho značiek s kvalitnými taškami, ktoré nemusia byť vôbec nudné. Takáto taška vie byť perfektným pomocníkom na cestách a určite by vám nemala v batožine chýbať.

Hrnčeky na kávu

Takmer každý z nás miluje dobrú rannú kávu, ale kupovanie kávy vonku môže byť zbytočné. Mnohé poháre v kaviarňach nie sú recyklovateľné. Práve preto sa oplatí investovať do opakovane použiteľného cestovného termohrnčeka. Môžete si tak kávu pripraviť doma a vypiť si ju neskôr alebo si kúpiť kávu v kaviarni, kde vám ju na vaše požiadanie radi pripravia do vlastného termohrnčeka. V tomto hrnčeku vám vydrží teplá až 12 hodín.

klean kanteen termo hrnček na kávu

Hydrovaky

Počuli ste už o hydrovaku? Je to skladacia fľaša, ktorá vám pomôže ušetriť kopec miesta v batožine. Tieto skladacie fľaše sú flexibilné, kompaktné fľaše na vodu. Keď svoj obľúbený nápoj dopijete, jednoducho fľašu poskladáte a vložíte do batohu. Sú skvelou pomôckou pri turistike, kempovaní, výletoch a cestovaní s batohom.

hydrovaky platypus

Opakovane použiteľné nádoby

Ak vám zostanú zvyšky jedla, ktoré ste si uvarili na úbytku alebo chcete zabrániť tomu, aby sa banán alebo iné krehké jedlo rozbilo pod váhou ostatných vecí v batohu, zbaľte si so sebou nádoby na potraviny. Môžete ich využiť aj pri objednávaní jedla so sebou v reštaurácií, aby ste zabránili používaniu jednorazových obalov. Dózy na jedlo navyše uchovajú vaše jedlo dlhšie čerstvé počas dlhých ciest vlakom či autobusom.

 dóza na jedlo monbento malý princ

Ďalšie tipy pre zodpovedných cestovateľov

  • Namiesto leteckej a automobilovej dopravy sa snažte využívať hromadnú dopravu alebo chôdzu kedykoľvek je to možné.
  • Nakupujte lokálne: vyberajte si lokálne produkty a stravujte sa v reštauráciách, ktoré vlastnia miestni obyvatelia namiesto toho, aby ste si vyberali reťazcové reštaurácie.
  • Ubytujte sa v miestnych hosteloch alebo využite airbnb namiesto toho, aby ste si zvolili veľké hotelové reťazce.
  • Počas cestovania sa vyhýbajte zoologickej záhrade, jazde na slonovi a iným aktivitám, ktoré negatívne ovplyvňujú zvieratá.
Späť do obchodu