Ako správne skladovať materské mlieko?

V dnešnej dobe je úplne normálne skladovať materské mlieko na neskôr, nech už na to máte akýkoľvek dôvod. V súčasnosti ponúkajú výrobcovia dojčenské fľaše so špeciálne upravenými cumlíkmi pripomínajúcimi bradavku, takže je možné dojčenie a pitie z fľaše jednoducho kombinovať. V tomto článku vám vysvetlíme, ako správne skladovať materské mlieko, tak aby bolo pre vaše dieťatko bezpečné.

Materské mlieko je pre dieťa najzdravšou voľbou 

Všeobecne platí, že materské mlieko je pre dieťa najlepšou voľbou, a to platí aj o chladenom a mrazenom materskom mlieku. Pri skladovaní, chladení a mrazení prichádza materské mlieko o niektoré svoje benefity, avšak stále je považované za lepšiu alternatívu ako náhradná mliečna dojčenská výživa.

Kŕmenie dieťatka materským mliekom má viacero výhod, pretože obsahuje množstvo živín, vitamínov a minerálov, ktoré deti pre svoj správny rast a vývoj potrebujú. Bohaté je tiež na železo, vápnik, bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny A, C, E a ďalšie živiny. Ak máte mlieka na rozdávanie alebo ho len potrebujete odložiť na neskôr, keď nebudete môcť dieťa kŕmiť z prsníka, skladovať ho môžete viacerými spôsobmi. Dôležité však je, aby bolo odstaté mlieko správne skladované, tak aby nedošlo k jeho poškodeniu a stále bolo zdravotne nezávadné.

Ako odsať mlieko a do čoho ho uložiť?

Na odsávanie materského mlieka môžete využiť ručné alebo elektrické odsávačky, záleží len na vás, ktorý spôsob pre vás bude najviac vyhovujúci. Pri odsávaní mlieka je nutné dodržiavať prísne hygienické zásady, odsávačka aj nádoby na mlieko musia byť sterilné. Nezabudnite si tiež umyť ruky a očistiť prsníky.

Akonáhle mlieko odsajete je nutné preložiť ho do nádob alebo vreciek určených k skladovaniu mlieka. Na našom e-shope zakúpite sáčky na mlieko Philips Avent, ktoré sú špeciálne určené pre skladovanie materského mlieka. Sáčky na materské mlieko majú zosilnené okraje a systém dvojitého dna, ktorý zabezpečuje, že vrecko bude v chladničke alebo mrazničke bez problémov stáť. Výhodou je aj široké hrdlo, vďaka čomu sa mlieko jednoducho nalieva a užitočným bezpečnostným prvkom je dvojité uzatváranie proti rozliatiu. Vo vrchnej časti obalu sa nachádza miesto vyhradené na vyznačenie dátumu a času naplnenia, príp. na poznámku.

 

Čas a dátum naplnenia vám určite vždy odporúčame značiť, pretože najmä v prípade, že budete mať vreciek s mliekom viac, veľmi rýchlo by ste mohli stratiť prehľad o tom, kedy boli plnené.

Ako skladovať odsaté materské mlieko?

Odsaté materské mlieko môžete skladovať pri izbovej teplote, v chladničke alebo mrazničke, v závislosti od toho, ako rýchlo ho plánujete spotrebovať. Ak viete, že materské mlieko dáte vášmu dieťaťu do niekoľkých hodín, skladovať ho môžete aj pri izbovej teplote. Pri +25° vydrží materské mlieko čerstvé približne 6 hodín, ak je v miestnosti teplejšie, pokaziť sa môže rýchlejšie.  

Skladovanie materského mlieka v chladničke

Najčastejšie zvyknú mamičky skladovať mlieko v chladničke, v tomto prípade by ste nemali nechať mlieko v chladničke dlhšie ako 24 hodín. Pozor si dajte aj kam mlieko umiestnite, vyhnúť by ste sa mali priestoru dverí alebo blízkosti vajec a salámy. Najlepším miestom pre uloženie je najvyššia polička, snažte sa mlieko vložiť čo najhlbšie, pretože tam je teplota chladničky najnižšia. Po vytiahnutí mlieka z chladničky si môžete všimnúť, že sa rozdelilo na fázy a preto ho môžete jemnými krúživými pohybmi premiešať.

Skladovanie materského mlieka v mrazničke

Najdlhšie vydrží materské mlieko uskladnené v mrazničke, a to až po dobu niekoľkých mesiacov. Pri skladovaní v mrazničke by sa mlieko nemalo dostať do kontaktu s inými potravinami a preto je dôležité, aby bolo skladované v samostatnom priestore. Pozor si tiež dajte na to, aby ste vo vrecku nechali voľný priestor a nenaplnili ho až po okraj, pretože materské mlieko sa počas zmrazenia rozťahuje. Odporúčaná doba skladovania materského mlieka v mrazničke je približne 3 mesiace.

uskladnovanie materského mlieka v chladničke pomocou avent sáčkou na materské mlieko

Vaše dieťa si zaslúži to najlepšie, a nič nie je lepšie ako materské mlieko, ktoré je vždy k dispozícii, keď ho vaše dieťa potrebuje. Zabezpečiť skladovanie materského mlieka si síce vyžaduje trochu úsilia a prispôsobenia, no odmena v podobe vedomia, že vaše dieťa dostáva tú najlepšiu možnú výživu, určite stojí za to.

Späť do obchodu